Continuous spending
1, cat food
The price range of cat food is relatively large, ranging from 10-50/catties.
Choosing cat food is a matter of knowledge. If you don’t understand the whole thing, choose a good reputation. For example: desire, milk thinking, natural aura, etc. If your family is a single cat family, cat food consumes about 4 pounds a month. As for multi-cat house
holds, that’s *N.
2. Cat litter (ranging from 10-30)
Cat litter is a must for cat-raising families and needs to be purchased continuously.
3. Deworming
Don’t think that your cat won’t be dewormed without going out and eating raw meat.
4. Snacks (15)
Don’t eat too many snacks, give cats too many snacks to be picky eaters not. But everyone loves snacks, so it’s okay to buy some cat bars.
5. Canned food, cat rice, raw meat and bones
Cats who eat dry food for a long time are prone to insufficient water intake, leading to diseases such as stones. So you can choose canned food, cat rice, raw meat and other wet food to hydrate your cat.
The cost of this item is not accurate. The price of a good canned staple food is 15/200g. If you have the conditions, it is most cost-effective to do it yourself. The premise is that your cat is willing to eat it. Good habits should be cultivated from an early age~